Profesjonalni survivaliści i weterani wypraw terenowych często używali mniej znanych, aczkolwiek znacznie bardziej sprawdzonych narzędzi od producentów nierzadko dość egzotycznych. Noże często były bardzo dobrym przykładem takich wyborów, gdyż na wyprawach terenowych można było częściej zobaczyć sprzęt od mniej znanych firm, choć znacznie bardziej sprawdzony i rekomendowany przez zaprawionych entuzjastów outdooru.

Nowoczesny nóż terenowy

stalowy nóżJednym z takich noży był bardzo nowoczesny, choć dość nieznany poza kręgami miłośników wypraw terenowych nóż o bardzo niespotykanym kształcie ostrza. Pozornie był to stalowy nóż podobny do wielu innych modeli, odróżniając się jedynie obusiecznym ostrzem, rozszerzającym się ku czubkowi, choć już po krótkim przetestowaniu owego narzędzia pokazywało ono swoje zalety. Na wyróżnienie zdecydowanie zasługiwało samo ostrze, którego kształt znacznie podwyższał wytrzymałość na złamanie i kruszenie, nawet podczas mocnego uderzenia szpicem w twardą powierzchnię. Nóż był pokrywany dość nowym preparatem, zapobiegającym korozji i rdzewieniu po kontakcie z wodą, który w przeciwieństwie do teflonowych warstw był całkowicie przezroczysty i nie ścierał się podczas pracy czy ostrzenia. Wysoka jakość stopów stali, z jakich wykuto ostrze noża bardzo dobrze trzymało ostrość, zapobiegając tępieniu noża przez bardzo długi czas. Chwyt ostrza, natomiast, wykonany był według uwag często przedstawianych przez profesjonalnych outdoroowców, posiadając ergonomiczny, bardzo wygodny kształt. Powierzchnia chwytu była więc profilowana, choć nie na tyle by stwarzać dyskomfort podczas długich prac, i dobrze zapobiegała ślizganiu się narzędzia w dłoni, nawet mokrej, aczkolwiek nie powodowała odparzeń czy odgnieceń.

Materiał chwytu był stosunkowo sztywny, choć przyjemny w dotyku. Był również całkowicie wodoodporny i nie chłonął wody w żaden sposób, pozwalając na pracę w dowolnych warunkach. Narzędzie to należało do całej serii noży o różnej długości ostrzy, przeznaczonej specjalnie do wykorzystania podczas wypraw terenowych i survivalowych. Był więc coraz częściej spotykany w profesjonalnych sklepach sportowych czy outdoorowych, jak również pojawiał się od niedawna w największych sieciach militarnych z narzędziami terenowymi.