Listwy przypodłogowe to bardzo ważny element wykończeniowy o charakterze dekoracyjnym i zabezpieczającym. Poprzez odpowiedni dobór listew można z powodzeniem wpływać na optyczne obniżenie lub podwyższenie lokalu. Źle dobrane listwy przypodłogowe mogą zniweczyć nawet najlepszy projekt należy zatem przemyśleć jaki wariant będzie optymalny tym bardziej, że wzorów, kolorów i opcji materiałowych mamy naprawdę dużo.

Atrakcyjne listwy przypodłogowe

ozdobna listwa przypodłogowa wysokaJednym z podstawowych zadań jakie powinna spełniać listwa przypodłogowa jest funkcja ozdobna. W zasadzie wszystkie dobre listwy bardzo dobrze spełniają tą funkcję jednak w ofercie producentów są listwy przypodłogowe o wyjątkowo dekoracyjnym charakterze. Wykonuje się je przede wszystkim z MDF, poliuretanu – duropolimeru. Nadaje się im bardzo dekoracyjne kształty oraz wykonuje ozdobne motywy. Świetnej jakości ozdobna listwa przypodłogowa wysoka pasuje do wysokich wnętrz o klasycznej aranżacji. Są to produkty bardzo wytrzymałe pełniące oprócz funkcji ozdobnych rolę zabezpieczeń ścian. Listwy tego rodzaju mogą być płaskie lub mocnym łukiem zachodzić na posadzkę. Mnogość wersji oferowanych przez producentów zadowoli najbardziej wymagających klientów. Wszystkie produkowane obecnie listwy mają charakter ozdobny, gdyż są wykonane niezwykle starannie i do każdego stylu i aranżacji wnętrza można dobrać taki produkt by podkreślał charakter wnętrza. Listwy to świetny nośnik najróżniejszego okablowania. W kanałach i frezach umieszczonych z tyłu listew można rozprowadzić kable doskonale je maskując. Listwy przypodłogowe pod względem surowca użytego do ich produkcji można przyporządkować do użyteczności pomieszczeń. Tam gdzie występuje zwiększona wilgotność użyjemy listew wykonanych z tworzyw sztucznych, aluminium, stali nierdzewnej i ceramiki. Pomieszczenia suche to miejsce dla listew z MDF i drewna chociaż nie wyklucza pozostałych. 

Na uwagę zasługują sposoby montażu listew przypodłogowych. Producenci oferują bardzo wiele rozwiązań ale zamykają się one w montażu na specjalnych profilach, szynach montażowych. Niektóre modele bezklamrowe przytwierdza się na kołki rozporowe bezpośrednio do ściany, zaślepiając następnie miejsce, w którym jest śruba. Część listew przypodłogowych stanowi grupa przytwierdzana na klej lub silikon.