Do podczyszczania ścieków zanieczyszczonych tłuszczami i olejami organicznymi wytwarzanymi przez przemysł spożywczy i zakłady gastronomiczne wykorzystywane są specjalne urządzenia. Wszystkie bowiem oleje i tłuszcze organiczne nierozpuszczalne lub nieznacznie rozpuszczalne w wodzie muszą zostać odpowiednio zutylizowane celem uniknięcia szeregu problemów eksploatacyjnych i negatywnego wpływu na oczyszczalnie ścieków i środowisko.

Funkcjonalne separatory tłuszczu

separator tłuszczuNajczęściej w restauracjach i placówkach gastronomicznych wykorzystywany jest separator tłuszczu, który można zakupić w specjalistycznych punktach wyposażających branżę spożywczą i gastronomiczną. Występuje kilka modeli separatorów, których działanie opiera się na zasadzie grawitacji, czyli różnicy gęstości między wodą i tłuszczem. Niektóre zawierają specjalne osadniki, w których magazynowany jest tłuszcz będący odpadem. Doprowadzone ścieki zawierające tłuszcze zostają oczyszczone i odseparowane w specjalnych komorach. Urządzenia są niezwykle funkcjonalne i mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Wiele z nich posiada osadniki specjalnie dostosowane do zwiększonej ilości substancji tłuszczowych i oleistych. Należą do nich przede wszystkim zakłady przetwórstwa mięsnego, ubojnie i duże firmy gastronomiczne. Urządzenia i zbiorniki mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, beton, GRP, PEHD lub innych substancji wykorzystywanych w przemyśle. Wytrzymałość mechaniczna, wysoka sprawność i łatwy montaż, a także odporność chemiczna stanowią podstawowe funkcje przy wyborze odpowiedniego separatora tłuszczu.

Separatory mogą być wolnostojące i do zabudowy podziemnej. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się odpowiednim doborem separatorów tłuszczu dla gastronomii, masarni, restauracji czy hoteli. Umożliwiają dobór odpowiedniego urządzenia, o odpowiedniej pojemności i przepływie.