Wariograf to powszechnie znane urządzenie zwane również wykrywaczem kłamstw. Stosowane jest powszechnie przez policję, służby specjalne, a nawet przez niektóre firmy zajmujące się rekrutacją pracowników. Powstaje pytanie, czy wariograf aby na pewno jest skuteczny i czy uzyskane wynik można uznać za pewnik?

Jak wytłumaczyć działanie wykrywacza kłamstw?

wykrywacz kłamstw jak działaPowszechnie uważa się, że wariograf jest jednym z tych wynalazków, które wywarły znaczący wpływ na ludzkość. Urządzenie to jest chętnie stosowane przez służby śledcze oraz przez prywatnych detektywów. Zdaniem niektórych ekspertów skuteczność wykrywacza kłamstw można mierzyć nawet w osiemdziesięciu kilku procentach. Wiele osób zastanawia się, na jakiej zasadzie jest zbudowany wykrywacz kłamstw jak działa, jakie jest jego zastosowanie? Podczas badania dana osoba jest podłączana do wariografu. Urządzenie mierzy takie parametry organizmu jak potliwość skóry, tempo bicia serca oraz tempo oddechu. W tym czasie osoba badająca zadaje określone pytania. zwolennicy wariografu są zdania, że niemal każdy człowiek podczas mówienia nieprawdy w jakimś stopniu daje o tym znać pod postacią niewerbalnych reakcji, które podczas normalnej rozmowy mogą być trudne do zauważenia. Kłamanie wymaga zawsze pewnego wysiłku poznawczego, powoduje również stres. Za pomocą wykrywacza kłamstw można zatem ustalić, czy dana osoba faktycznie mówi prawdę, czy też próbuje nas oszukać.

Czy można skutecznie wykryć kłamstwo za pomocą specjalnego urządzenia? Okazuje się, że tak, choć uzyskane wyniki u danej osoby muszą być ocenione przez specjalistę. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ze działanie wariografu opiera się de facto na rejestrowaniu nieświadomych fizjologicznych reakcji organizmu podczas zadawania określonych pytań.