Od kilku lat widoczne stają się zmiany jeżeli chodzi o wykończenie wnętrz w domach i mieszkaniach. Widać bowiem rosnący trend powrotu do takich elementów ozdobnych, które już wcześniej były wykorzystywane podczas wykończenia wnętrz. Mowa tutaj głównie o elementach ozdobnych z gipsu, takich jak listwy ozdobne czy rozety.

Zalety sztukaterii z gipsu

wyjątkowa sztukateria gipsowaBranża wykończenia wnętrz należy do jednych z tych, które ulegają ciągłym zmianom i przeobrażeniom. Jest to spowodowane przede wszystkim zmieniającym się trendom, ale również  powrotem do takich sposobów wykończenia, które były wykorzystywane już wcześniej. Przykładem może być wyjątkowa sztukateria gipsowa. Ma ona swoje początki w baroku, gdzie takie elementy ozdobne wykuwano bezpośrednio w kamiennych ścianach. Później gipsowa sztukateria była wykorzystywana głównie przez zamożnych ludzi, ze względu na dużą cenę tego typu ozdób. Obecnie, ze względu na spadające ceny, wynikające głównie z rosnącej konkurencji ze strony sztukaterii styropianowej, możemy wykorzystywać sztukaterię z gipsu niezależnie od zasobności portfela. Warto tutaj podkreślić, że w skład sztukaterii gipsowej zaliczanych jest wiele różnych ozdób, których głównym mianownikiem jest fakt, ze wykonano je z gipsu. Są to więc ozdobne rozety, listwy, ale również i płaskorzeźby czy figurki. Tego typu elementy ozdobne mają tą zaletę, że nadają one wnętrzom, w których ich użyto, znacznie bardziej luksusowego wyglądu. Kolejna zaleta to prostota montażu, szczególnie jeżeli mówimy o tej lżejszej sztukaterii gipsowej. Do jej zamontowania wystarczy odpowiedni klej do gipsu, który powinien być dostosowany do ciężaru danej ozdoby. Jedynie te najcięższe elementy sztukaterii gipsowej wymagają bardziej inwazyjnych sposobów montażu, na przykład za pomocą kołków rozporowych. Sztukateria gipsowa może być wykorzystywana nie tylko w budynkach prywatnych. Tego typu elementy ozdobne doskonale wpasują się bowiem również w wygląd budynków użyteczności publicznej, takich jak biura czy urzędy.

Jeżeli mamy problem z doborem odpowiednich ozdób do mieszkania, możemy zwrócić uwagę do elementów ozdobnych, które były wykorzystywane już wcześniej. Przykładem mogą być ozdoby ścienne wykonane z gipsu, takie jak rozety. Mogą one być wykorzystywane zarówno w domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej.