Podczas projektowania wyglądu domu, coraz większa uwagę przykłada się także do wyglądu jego elewacji. Wydaje się że czasy, gdy dom pokrywano jednolitą warstwą farby należą już do przeszłości. Obecnie coraz częściej stosuje się różne elementy wchodzące w skład sztukaterii zewnętrznej.

Jak montować gzyms elewacyjny?

gzymsy elewacyjneSztukateria to coraz bardziej popularny sposób na ozdabianie domu czy mieszkania, zarówno jego wnętrza, jak i elewacji. Do ozdabiania zewnętrza domu coraz częściej stosuje na przykład się gzymsy elewacyjne, czyli profilowane elementy sztukaterii, które wystają znacznie poza powierzchnię ściany. Ten element dekoracyjny, chociaż w nieco innej formie, kilka wieków temu był stosowany niemal powszechnie. Wykorzystywano jednak wtedy ciężkie, rzeźbione gzymsy kamienne, które były rzeźbione bezpośrednio w ścianie budynku. Obecnie gzymsy znów wracają do łask, ale są to oddzielne elementy konstrukcyjne, które mocuje się do powierzchni elewacji w wybranym miejscu. Szczególnie często stosuje się je aby zwieńczyć poziom elewacji, dzielić budynek na kondygnację, lub najczęściej, by przyozdabiać okna i drzwi domu. Zanim jednak będziemy montować gzymsy trzeba pamiętać, że przy zamocowaniu ich w nieodpowiednich miejscach, lub tez użyciu ich w zbyt dużej ilości można osiągnąć bardzo niekorzystny dla wyglądu domu efekty. Dlatego też, gdy chcemy prawidłowo używać gzymsów elewacyjnych, najlepiej skonsultować się z profesjonalną firmą lub architektem, który ułatwi nam dobranie odpowiednich gzymsów i montaż w tych miejscach, które pozytywnie wpłyną na wygląd naszego domu. Jeżeli chodzi o sam montaż tych elementów, można go wykonać samodzielnie, gdyż współczesne gzymsy, wyprodukowane najczęściej z gipsu czy stiuku są bardzo lekkie, a do montażu wystarczy specjalny klej do gipsu. Gzymsy można zamalować na wybrany kolor pasujący do wybranego koloru ścian, lub pozostawić je w naturalnym, najczęściej białym kolorze, dzięki czemu będą one lepiej widoczne. Przy pomocy gzymsu nasz dom może nabrać nieco bardziej tradycyjnego, eleganckiego wyglądu.

Obecnie widać rosnący trend w ozdabianiu elewacji, polegający na powrocie do elementów ozdobnych używanych wcześniej. Szczególnie widać to na przykładzie coraz częściej używanej sztukaterii zewnętrznej, która przecież  swoje początki miała wiele wieków temu. Obecnie używana sztukateria jest jednak lekka i bardziej wytrzymała, co ułatwia samodzielny montaż.