Dziś bardzo modne są pożyczki pod zastaw nieruchomości. Jest to chyba najgorsza forma lichwy, bo podpisują je często ludzie nie do końca świadomi swoich praw i obowiązków.Często tracą mieszkania, i stają się bezdomni. Wystarczy, że nie będą regularnie spłacać rat kredytu, wtedy pożyczkodawca przejmuje ich mieszkania. To straszne,nieludzkie i póki co, państwo nie umie temu w konstrukcyjny sposób zaradzić. Pożyczkodawcy stają się bezkarni i dalej naciągają ludzi. 

Niebezpieczna pożyczka pod zastaw

pożyczki pod zastawTak było w przypadku mojej cioci,Stasi. Nieświadoma, co podpisuje, bo cierpiała na demencję, wzięła szybką pożyczkę pod zastaw. Ktoś przyszedł do niej do domu i namówił ją na łatwe pieniądze. Myślała, że kupi nam prezenty na gwiazdkę i wszyscy będą zadowoleni. W końcu, po kilku miesiącach przyszedł komornik i zajął mieszkanie. Ciocia nie miała gdzie mieszkać, musieliśmy przygarnąć ją do siebie. Sprawa trafiła do telewizji, a następnie do sądu. Musimy wykazać, że ciocia nie byłą świadoma swojego działania i został wprowadzona w błąd. Są to tzw. wady oświadczenia woli, o których stanowi kodeks cywilny. Takie szybkie pożyczki pod zastaw to dochodowy biznes, na którym wzbogaca się mafia. Działają oni w taki sposób,że nachodzą ludzi starszych w ich własnych domach i namawiają na szybkie pieniądze. Wszystko bez odsetek, bez zaświadczeń, potrzebny jest tylko akt notarialny posiadanej nieruchomości. Jeżeli starsza osoba nie jest zdecydowana, wtedy przez kilka kolejnych drzwi wydzwaniają, starając się zdobyć zaufanie. Wszystko to dzieje się za sprawą cichego przyzwolenia przez organy państwowe. Podobno,już niedługo zostanie ukrócone działalność lichwiarska,bo mają wejść odpowiednie przepisy regulujące ten proceder. Sądzę jednak,że jest to tak dochodowy biznes, że będzie zawsze sprawnie funkcjonował, ale w większym zakresie na terenie szarej strefy. Na to już państwo nic nie poradzi,tak jak  wielu innych podobnych kwestiach.

Należy być bardzo czujnymi czytać dokładnie wszystkie aneksy do umów, szczególnie, jeśli są one napisane maleńkim drukiem. To też jest celowe działanie,bo wiele starszych osób nie dowidzi i nie czyta aneksów. Jeżeli natomiast do naszych bliskich ktoś notorycznie wydzwania i nagabuje na pożyczkę, można sprawę zgłosić na policję,bo to jest w tej chwili przestępstwo.